Природен индекс

Български

Природен индекс

 

Българският Природен Индекс (БПИ) е разработен с цел да измерва и предоставя изчерпателна и същевременно широкодостъпна информация за състоянието на биоразнообразието в морските, сладководните и сухоземни екосистеми представени на територията на България. БПИ следва базовата концепция на Норвежкия Природен Индекс и е създаден със съдействието на норвежките учени от NINА през 2016 год. БПИ базира своята оценка на 191 индикатора и общо 217 вида, включващи представители на бозайниците, птиците, влечугите, земноводните, рибите, безгръбначните организми, растенията, както и някои тематични индекси, отразяващи състоянието на 9 типа екосистеми. ПИ е динамична система, която предвижда възможността „комплектите” от индикаторни видове, избрани да представят състоянието на даден тип екосистема, да се променят, като едни индикатори могат да се заменят с други или броят им се увеличава или намалява. Уеб-базирана информационна система дава възможност за записване, съхранение, изчисление и представяне на данни свързани с БПИ.

Accordion

Accordion #1

Accordion #2

Accordion #3

Българският Природен Индекс (БПИ) е разработен с цел да измерва и предоставя изчерпателна и същевременно широкодостъпна информация за състоянието на биоразнообразието в морските, сладководните и сухоземни екосистеми представени на територията на България.

 

 

Природен индекс

 
 

  • Доклад

    Доклад за Българския природен индекс

    Българският Природен Индекс (БПИ) е разработен с цел да измерва и предоставя изчерпателна и същевременно широкодостъпна информация за състоянието на биоразнообразието в морските, сладководните и сухоземни екосистеми представени на територията на България. Доклад за БПИ тук.

     

  • Норвежки природен индекс

    Доклад

    БПИ следва базовата концепция на Норвежкия Природен Индекс и е създаден със съдействието на норвежките учени от NINА през 2016 год. БПИ базира своята оценка на 191 индикатора и общо 217 вида, включващи представители на бозайниците, птиците, влечугите, земноводните, рибите, безгръбначните организми, растенията, както и някои тематични индекси, отразяващи състоянието на 9 типа екосистеми. Доклад на Норвежкия Природен Индекс.

     

  • Други...

    Други...

    ПИ е динамична система, която предвижда възможността „комплектите” от индикаторни видове, избрани да представят състоянието на даден тип екосистема, да се променят, като едни индикатори могат да се заменят с други или броят им се увеличава или намалява. Уеб-базирана информационна система дава възможност за записване, съхранение, изчисление и представяне на данни свързани с БПИ.

     

  • Някакво заглавие

    тест...

    Загубата на биоразнообразие е отражение на цялостното влошаване на състоянието на околната среда. Процесът засяга всички части от Земята и това го поставя в центъра на научен, социален, икономически и политически интерес. Факторите, предизвикващи изчезване и намаляване на животинските и растителни видове са многобройни: замърсяване, свръхизземване, фрагментация, унищожаване на хабитати, отнемане на територии, разпространение на инвазивни видове, нарастване на населението.